طرز تهیه موساکا بادمجان با گوشت چرخ کرده و پنیر

محسن جعفری

1402/05/26

5 بازدید

0 نظر

0 از 5

پیش غذا

طرز تهیه موساکا بادمجان با گوشت چرخ کرده و پنیر

موساکا یک غذای خوشمزه و اصیل یونانی  برای علاقمندان به طعم بادمجان است. این غذا شامل یک لایه درمیان ورقه های بادمجان و ترکیب گوشت چرخ کرده با گوجه فرنگی، سس گوجه، پودر سیر و ادویه ایرانی چهاربرگ است. در پایان روی این غذا با یک لایه سس پنیر کرمی پوشیده و درون فر پخته می شود.

شما می توانید در این دستور تهیه به جای گوشت چرخ کرده از گوشت گوسفندی هم استفاده کنید و به روش سنتی، موساکا را تهیه کنید. پیشنهاد می کنیم این غذای خوشمزه را در کنار سالاد فصل و نان ترد امتحان کنید. با بخش دستور پخت چهاربرگ همراه باشید.

مواد اولیه

مواد مقدار توضیحات
بادمجان متوسط 2 عدد
نمک دودی سبزیجات چهاربرگ 2 قاشق چای خوری
گوشت چرخ کرده بدون چربی 500 گرم
گوجه فرنگی 500 گرم
سس گوجه فرنگی 1 قوطی یا 250 گرم
پودر سیر ½ قاشق چای خوری
ادویه تند تند چهاربرگ ¼ قاشق چای خوری
ادویه ایرانی چهاربرگ 2/4 قاشق چای خوری
کره 2 قاشق غذاخوری
آرد سفید 2 قاشق غذاخوری
شیر 1 پیمانه
پنیر چدار رنده شده 2 ½ پیمانه
تخم مرغ بزرگ 2 عدد

دستور پخت

01

مواد لازم برای تهیه موساکا را آماده کنید. بادمجان ها را خوب بشویید و خشک کنید سپس از طول به قطر 1 سانتی متر برش بزنید و به صورت ورقه دربیاورید. در یک قابلمه بزرگ، بادمجان ها را به مدت 5 – 10 دقیقه بجوشانید تا نرم شوند. سپس آنها را آبکش کنید و با کمک یک دستمال خوب خشک کنید.

02

روی ورقه های بادمجان 2 قاشق چای خوری نمک چهاربرگ بپاشید و روی آن دستمال کاغذی بگذارید. سپس یک کاسه بزرگ و کمی سنگین روی آن قرار دهید تا اب اضافی بادمجان ها خارج شود. فر را از قبل با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید. نیمی از بادمجان ها را کف یک ظرف فر مناسب بچینید.

03

در یک تابه بزرگ گوشت چرخ کرده را تفت دهید و سرخ کنید و چربی اضافی آن را بگیرید. گوجه فرنگی ها را آن اضافه کنید و با یک قاشق باهم ترکیب کنید. در این مرحله سس گوجه فرنگی، پودر سیر، ½ قاشق چای خوری نمک، ادویه تند تند چهاربرگ و ادویه ایرانی چهاربرگ را اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بجوشد و گاهی آن را هم بزنید.

04

اکنون مواد آماده شده روی یک لایه بادمجان بریزید و پهن کنید. یک لایه دیگر بادمجان روی ترکیب گوشت قرار دهید. در تابه متوسط کره را ذوب کنید. آرد را به آن اضافه کنید و هم بزنید و بعد از یک دقیقه از روی گاز بردارید. آهسته شیر را به آنها اضافه کنید و هم بزنید. ترکیب را مجدد روی حرارت قرار دهید و تا زمانی که غلیط شود آن را هم بزنید. اکنون پنیر چدار رنده شده را اضافه کنید و تا زمانی که پنیر ذوب شود و سس یکدستی بدست بیاید هم بزنید.

05

تخم مرغ ها را بشکنید و کمی هم بزنید ، سپس کمی از ترکیبی که پیش از این بدست آمده را به تخم مرغ ها اضافه کنید و سریع هم بزنید. ترکیب تخم مرغ را به مواد داخل تابه اضافه کنید و حین اضافه کردن هم بزنید.

06

اکنون زمان اضافه کردن سس پنیری به روی بادمجان هاست. موساکا را برای مدت 30 دقیقه درون فر از پیش گرم شده بپزید و اجازه دهید تا 5 دقیقه قبل از سرو در فر باقی بماند.

07

نوش جان


اشتراک گذاری دستور پخت :